آموزش تکثیر درخت بلوبری از طریق قلمه

قلمه گیری روش دیگر تکثیر این گیاهان است. قلمه تهیه‌شده از چوب سخت از شاخه‌هایی با عمر یک سال تهیه می‌شوند که حدود ۰٫۶ میلی‌متر ضخامت داشته باشند و طول مناسب نیز ۱۵ سانتیمتر است. زمان مناسب قلمه گیری در این روش نیز اواخر زمستان، اوایل بهار است یعنی زمانی که گیاه هنوز در رکود باشد. بهتر است شاخه‌هایی را انتخاب کنیم که فقط حاوی جوانه برگ باشند و اگر جوانه گل وجود دارد باید حذف شوند اما جوانه‌های برگی باید باقی بمانند. پوست حدود ۲-۱ سانتیمتر از انتهای قلمه را که در خاک کاشته می‌شود می‌توان زخمی کرد تا به ریشه زایی کمک شود. استفاده از هورمون‌های ریشه‌زایی نیز به روند ریشه دهی قلمه‌های این گیاه کمک می‌کند. در ضمن اگر بعد از تهیه قلمه‌های چوب سخت، شرایط کاشت برای آنها مهیا نیست می‌توان آنها را به مدت حداکثر سه ماه در میان پیت موس نسبتاً مرطوب و در دمای ۴-۱ نگهداری کرد. مخلوط کاشت مناسب برای قلمه‌های چوب سخت یک قسمت پیت موس +یک قسمت شن دانه‌درشت است همچنین به جای شن دانه‌درشت می‌توان از ورمی کولایت و پرلیت نیز استفاده کرد و یا اینکه به‌جای پیت موس نیز خاک‌برگ مصرف کرد. قلمه‌ها تا حدود یک دوم طول خود در محیط کاشت قرار می‌گیرند و گلدان محتوی قلمه‌ها را در مکانی با دمای ۲۰ تا ۲۵ درجه و روشن اما به‌دوراز نور مستقیم آفتاب قرارداد. زمانی که سطح خاک نسبتاً خشک شد قلمه‌ها را آبیاری کنید. ریشه‌زایی قلمه‌های چوب سخت این گیاه می‌تواند حدود ۶ ماه طول بکشد.

قلمه چوب نرم نوع دیگر این قلمه‌ها است. این نوع قلمه‌ها از انتهای ساقه‌های جوان و حاصل از رشد فصل جاری تهیه می‌شوند. ساقه مناسب هنوز انعطاف‌پذیر است اما اگر آن را خیلی خم‌کنیم خواهد شکست. طول قلمه‌های چوب نرم حدود ۳۰-۲۵ سانتیمتر است و زمان مناسب نیز حدود اواخر تیره ماه و اوایل مرداد است. برگ‌ها را از قسمت پایین قلمه جدا می‌کنیم اما اگر تمامی برگ‌های قلمه‌های چوب نرم قبل از تولید ریشه کنده شوند اثر منفی بر روی ریشه‌زایی خواهند داشت. به دلیل وجود برگ‌ها این قلمه‌ها نیاز به رطوبت هوای بالاتری دارند بنابراین پوشاندن قلمه‌ها با یک لایه پلاستیک شفاف و یا غبار پاشی با آب دو نوبت در روز به این مسئله کمک می‌کند. ریشه‌زایی قلمه‌های چوب نرم این گیاه ازنظر زمانی حدود ۶ الی ۸ّ هفته طول می‌کشد که سریع‌تر از قلمه چوب سخت است.

بلوبری
بلوبری

فاصله کاشت درخت بلوبری-زمان هرس درخت بلوبری-پرورش درخت بلوبری در گلدان-نیاز آبی درخت بلوبری-نگهداری درخت بلوبری در گلدان-نیاز آبی درخت بلوبری-قلمه زدن درخت بلوبری-انواع بلوبری در ایران-نحوه نگهداری درخت بلوبری-کاشت هسته بلوبری-درخت بلوبری زینتی–قیمت بلوبری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *